Providing you the best range of organic zing chandan pure powder, organic zing ubtan powder, hemp seed oil, sunprotek sunscreen with spf 30+ 50 ml, sweatgo fresh antibacterial, astringent and antiperspirant unisex soap bar - 75 gm and organic zing almond powder with effective & timely delivery.
₹ 720 / Kg Get Latest Price
| Type | Red |
| Application / Use | Puja/Worship |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Grade | Premium (Pure) |
| Variant | Plain |
| Shelf Life | 24 Months |
| Country of Origin | India |
₹ 360 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 1 kg |
| Usage/Application | Personal |
| Brand | Salvia |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2415 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Form | Liquid |
| Organic | Yes |
| Plant Part Used/Extracted From | Seeds |
| Usage/Application | Moisturizer for The Skin, Helping to Hydrate, and Improve Skin Texture |
| Manufacturer | Salvia |
| Color | Dark Green to Olive |
| Odour | mild |
| Extraction Method | Cold Press |
| Shelf Life | 24 Months |
| Botanical Name | Cannabis sativa L. |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 258 / Piece Get Latest Price
| SPF Rating | SPF 30 |
| Skin Type | All Type Skin |
| Features | Anti Tan Actives, UVA and UVB Protection |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 177 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 75gm |
₹ 630 / Kg Get Latest Price
| Form | Coarse powder |
| Processing Type | Raw |
| Almond Grade | California |
| Pack Size | 1 kg |
| Packaging Type | Pouch |
| Usage | Food Grade |
| Shelf Life | 18 months |
| Skin | With skin |
| Organic | No |
₹ 855 / Kg Get Latest Price
₹ 6350 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1250 / Kg Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
₹ 315 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Personal |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 675 / Litre Get Latest Price
| Usage/Application | Body Massage |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 810 / Litre Get Latest Price
| Gender | Unisex |
| Usage/Application | Body Massage |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 360 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
₹ 535 / Kg Get Latest Price
| Purity | Organic |
| Packaging Size | 1 kg |
| Form | Powder |
| Drying Method | Sun Dried |
| Packaging Type | Stand-up Pouch |
| Certifications | FSSAI |
| Color | Green |
| Gluten Free | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 380 / Bottle Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Type | Massage Oil |
| Age Group | 6 Months & above |
| Gender | Unisex |
Salvia Cosmeceuticals (Business Development Executive)
Salvia Cosmeceuticals Private Limited
Plot No 48, 3rd Floor, Southern Side, Rama Road, Najafgarh Road Industrial Area
New Delhi - 110015, Delhi, India