Our product range includes a wide range of black airless pump dispenser with lock- 100ml and licorice root extract (mulethi).
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 ml |
| Pump Type | Lotion Pump |
| Material | PET |
| Neck Size | 20 mm |
| Intended Use | Lotion, Hair Oil, Hand Wash, Sanitizer, Cosmetics, Shampoo |
| Cap Type | Dispenser Pump |
| Color | Black |
| Shape | Cylindrical |
| Locking Type | Screw Lock |
| Dosage | 0.5 ml |
| Bottle Shape | Round |
₹ 475 / Kg Get Latest Price
| Assay Marker | Custom Marker |
| Assay Percentage | 20% |
| Part Used | Root |
| Extraction Solvent | Water |
| Form | Liquid |
| Application | Cosmetic |
| Color | Light Brown |
| Odor | Characteristic |
| Solubility | Water Soluble |
Salvia Cosmeceuticals (Business Development Executive)
Salvia Cosmeceuticals Private Limited
Plot No 48, 3rd Floor, Southern Side, Rama Road, Najafgarh Road Industrial Area
New Delhi - 110015, Delhi, India