Our range of products include turmeric root hydrosol, arthritis massage oil - 1 liter, tulsi dry extract, fennel fragrance oil, water lily hydrosol and olive massage oil.
₹ 770 / Litre Get Latest Price
| Variety | Other Local |
| Form | Liquid Hydrosol |
| Grade | Cosmetic Grade |
| Moisture Content | Liquid |
| Packaging Size | 25 kg |
| Organic Certification | Not Certified |
| Shelf Life | 18 Months |
| Country Of Origin | India |
₹ 750 / Bottle Get Latest Price
| Pack Size | 1 L |
| Pack Type | Bottle |
| Brand | Herbal Brand |
| Application Area | Ankle, Back, Knee |
| Usage | Arthritis Pain |
| Shelf Life | 24 months |
| Usage/Application | For Arthritis |
| Form | Oil |
| Prescription | Ayurvedic |
| Gender | Unisex |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 855 / Kg Get Latest Price
| Tulsi Type | Krishna Tulsi |
| Part Used | Leaves |
| Form | Powder |
| Assay Marker | Ursolic Acid |
| Assay Percentage | 1% |
| Application | Cosmetic, Oral Care, Ayurvedic, Nutraceutical |
| Extraction Solvent | Water |
| Color | Brown |
| Odor | Tulsi Odor |
₹ 1440 / Litre Get Latest Price
| Application | fragrance |
| Packaging Size | 1 L |
| Form | Liquid |
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1296 / Litre Get Latest Price
| Floral Water Type | Rose Water |
| Grade Standard | Cosmetic Grade |
| Preservative | Preservative Free |
| Usage Application | Bakery, Toner, Sweets, Food Flavour, Cosmetics |
| Organic Certification | Not Certified |
| Alcohol Content | 0% |
| Packaging Size | 100 ml |
| Packaging Type | PET Bottle |
| Fragrance Strength | Mild |
| Country Of Origin | India |
₹ 648 / Litre Get Latest Price
| Gender | Unisex |
| Packaging Size | 5 kg |
| Usage/Application | Body Massage |
₹ 365 / Litre Get Latest Price
| Gender | Unisex |
| Usage/Application | Body Massage |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2926 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Container |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1440 / Litre Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Size | 1 Kg |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Liquid |
Salvia Cosmeceuticals (Business Development Executive)
Salvia Cosmeceuticals Private Limited
Plot No 48, 3rd Floor, Southern Side, Rama Road, Najafgarh Road Industrial Area
New Delhi - 110015, Delhi, India