Our range of products include raspberry oil, corn mint oil, green tea dry extract, clarysage fragrance oil, evening prime rose hydrosol and red thyme oil.
₹ 1155 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Container |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1755 / Kg Get Latest Price
| Extraction Method | Steam Distillation |
| Plant Part | Whole Plant |
| Brand | Kanta Enterprises |
| Optical Rotation | -18 - -22 degree |
| Refractive Index | 1.456-1.460 |
| Specific Gravity | 0.888-0.895 |
| Purity | 100% |
| Solubility | Soluble in Oils |
| Shelf Life | 24 months |
| Botanical Name | Mentha Arvensis |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1224 / Kg Get Latest Price
| EGCG Content | 20% EGCG |
| Polyphenols | 40% Polyphenols |
| Caffeine | Low Caffeine |
| Form | Powder |
| Tea Grade | Camellia Sinensis |
| Usage | Nutraceutical |
| Extraction Type | Aqueous |
| Solubility | Water Soluble |
| Grade Standard | Food Grade |
₹ 1440 / Litre Get Latest Price
| Packaging Size | 1 kg |
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Liquid |
₹ 1053 / Kg Get Latest Price
| Chemical Type | Additive |
| Grade Standard | Cosmetic Grade |
| Physical Form | Liquid |
| Application | Hair Care, Skin Care |
| Origin | Natural |
| Ionic Nature | Anionic |
| Form | Liquid |
| Certification | ISO |
₹ 893 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Packaging Type | Container |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1313 / Bottle Get Latest Price
| Usage/Application | Skin Care Oil |
| Form | Liquid |
| Brand | Salvia |
| Packaging Type | Bottle |
| Grade Standard | Natural |
| Packaging Size | 1000 ml |
| Shelf Life | 24 months |
| Purity | 99 % |
| Color | Yellow |
| Fragrance | Herbal |
₹ 3150 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 788 / Kg Get Latest Price
| Plant Part Used | Seed |
| Extraction Method | Cold Pressed |
| Form | Liquid |
| Grade | Cosmetic Grade |
| Brand | Salvia |
| Packaging Size | 1 kg |
| Color | Golden Yellow |
| Odour | Mild |
| Packaging Type | HDPE Container |
| Botanical Name | Malkangani (Celastrus Paniculatus) |
₹ 788 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Part Used | Whole Fruit |
| Brand | Salvia |
| Botanical Name | Euterpe Oleracea |
| Packaging Size | 1 kg |
| Shelf Life | 24 months |
| Grade | Cosmetic Grade |
| Purity | 98 % |
| Packaging Type | HDPE Bottle |
| Active Ingredients | 10 % |
₹ 7875 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Type | Container |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Liquid |
₹ 6300 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1458 / Kg Get Latest Price
| Gingerol Content | 2% gingerols |
| Form | Powder |
| Extraction Method | Solvent extract |
| Part Used | Rhizome |
| Grade | Food grade |
| Application | Nutraceutical, Ayurvedic, Herbal medicine, Food flavour |
| Solubility | Oil soluble |
₹ 4536 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Assay | 10% flavonoids |
| Plant Part Used | Cone |
| Herbal Ratio | 4:1 |
| Grade | Brewery grade, Pharma grade, Nutraceutical, Food grade |
| Bitterness | Low |
| Purity | 90% |
| Packaging Size | 1 kg |
₹ 1440 / Litre Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Usage/Application | Aromatherapy |
| Packaging Size | 1 Kg |
| Packaging Type | Bottle |
₹ 1805 / Kg Get Latest Price
₹ 1710 / Kg Get Latest Price
₹ 1845 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Type | Container |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 945 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Type | Container |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 24705 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Type | Container |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 473 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Container |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 990 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Container |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2100 / ml Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Form | Liquid |
₹ 1155 / Litre Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Type | Container |
| Plant Part Used/Extracted From | Flower Petals |
₹ 3990 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 855 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Container |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3990 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Type | Container |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Liquid |
₹ 22635 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Type | Container |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 567 / Litre Get Latest Price
| Gender | Unisex |
| Usage/Application | Body Massage |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 365 / Litre Get Latest Price
| Shelf Life | 24 Months |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1050 / Litre Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1260 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Type | Container |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1838 / Kg Get Latest Price
| Form | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2888 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Liquid |
₹ 893 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4200 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
₹ 726 / Kg Get Latest Price
| Eucalyptus Species | Eucalyptus globulus |
| Cineole Content | 80–85% |
| Eucalyptus Grade | BP Grade |
| Species Type | Globulus |
| Application | Balms, Inhalant, Household, Pharma |
| Extraction Method | Steam Distilled |
| Odour Profile | Camphoraceous |
| Organic Certification | Conventional |
Salvia Cosmeceuticals (Business Development Executive)
Salvia Cosmeceuticals Private Limited
Plot No 48, 3rd Floor, Southern Side, Rama Road, Najafgarh Road Industrial Area
New Delhi - 110015, Delhi, India