Our range of products include lemon hydrosol floral water, tulip hydrosol floral water, basil hydrosol - 1 kg, myrrh hydrosol water, tangerine hydrosol - 1 kg and iris hydrosol - 1 kg.
₹ 810 / Litre Get Latest Price
| Floral Water Type | Rose Water |
| Grade Standard | Cosmetic Grade |
| Preservative | Preservative Free |
| Usage Application | Cosmetics |
| Organic Certification | Not Certified |
| Alcohol Content | Up To 5% |
| Packaging Size | 1 L |
| Packaging Type | HDPE Bottle |
| Fragrance Strength | Medium |
| Country Of Origin | India |
₹ 810 / Litre Get Latest Price
| Floral Water Type | Tulip Hydrosol |
| Grade Standard | Cosmetic Grade |
| Preservative | With Preservative |
| Usage Application | Cosmetics |
| Organic Certification | Not Certified |
| Alcohol Content | 5–10% |
| Packaging Size | 1 L |
| Packaging Type | HDPE Bottle |
| Fragrance Strength | Medium |
| Country Of Origin | India |
₹ 851 / Litre Get Latest Price
| Basil Type | Holy Basil |
| Botanical Source | Ocimum basilicum |
| Chemotype | Linalool Type |
| Extraction Method | Steam Distilled |
| Purity | 100% Pure |
| Application | Aromatherapy |
| Linalool Content | 45–50% |
| Estragole Content | ≥70% |
| Organic Certification | Conventional |
| Packaging Size | 1 kg |
₹ 972 / Litre Get Latest Price
| Floral Water Type | Myrrh Water |
| Grade Standard | Cosmetic Grade |
| Preservative | Preservative Free |
| Usage Application | Cosmetics |
| Organic Certification | India Organic |
| Alcohol Content | 0% |
| Packaging Size | 1 L |
| Packaging Type | Glass Bottle |
₹ 972 / Kg Get Latest Price
| Floral Water Type | Tangerine hydrosol |
| Grade Standard | Cosmetic Grade |
| Preservative | With Preservative |
| Usage Application | Cosmetics |
| Alcohol Content | Up To 5% |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | HDPE Bottle |
| Fragrance Strength | Medium |
| Country Of Origin | India |
₹ 1100 / Litre Get Latest Price
| Floral Water Type | Iris Water |
| Grade Standard | Cosmetic Grade |
| Preservative | With Preservative |
| Usage Application | Cosmetics |
| Organic Certification | Not Certified |
| Alcohol Content | Up To 5% |
| Packaging Size | 1 L |
| Packaging Type | HDPE Drum |
| Fragrance Strength | Medium |
| Country Of Origin | India |
₹ 1053 / Litre Get Latest Price
| Floral Water Type | Tarragon |
| Grade Standard | Cosmetic Grade |
| Preservative | With Preservative |
| Usage Application | Cosmetics, Aromatherapy |
| Organic Certification | Not Certified |
| Alcohol Content | Up To 5% |
| Packaging Size | 1 L |
| Packaging Type | HDPE Bottle |
| Fragrance Strength | Medium |
| Country Of Origin | India |
₹ 428 / Litre Get Latest Price
| Floral Water Type | Cherry Blossom |
| Grade Standard | Cosmetic Grade |
| Preservative | Preservative Free |
| Usage Application | Cosmetics |
| Organic Certification | Not Certified |
| Alcohol Content | Up To 5% |
| Packaging Size | 1 L |
| Packaging Type | HDPE Bottle |
| Fragrance Strength | Medium |
| Country Of Origin | India |
₹ 1134 / Litre Get Latest Price
| Floral Water Type | Daisy Water |
| Grade Standard | Cosmetic Grade |
| Preservative | Preservative Free |
| Usage Application | Cosmetics |
| Organic Certification | India Organic |
| Alcohol Content | 0% |
| Packaging Size | 1 L |
₹ 1134 / Litre Get Latest Price
| Extraction Method | Steam Distilled |
| Purity | 100% Pure |
| Pack Size | 1 litre |
| Grade | Cosmetic Grade |
| Species | Boswellia Serrata |
| Packaging Type | Aluminium Bottle |
| Origin | India |
| Certification | ISO |
| Aroma | Earthy |
₹ 1134 / Litre Get Latest Price
| Floral Water Type | Lilly Water |
| Grade Standard | Cosmetic Grade |
| Preservative | With Preservative |
| Usage Application | Cosmetics, Aromatherapy |
| Organic Certification | Not Certified |
| Alcohol Content | Up To 5% |
| Packaging Size | 1 L |
| Packaging Type | HDPE Bottle |
| Fragrance Strength | Medium |
| Country Of Origin | India |
₹ 1134 / Litre Get Latest Price
| Floral Water Type | Orchid |
| Grade Standard | Cosmetic Grade |
| Preservative | Preservative Free |
| Usage Application | Cosmetics |
| Organic Certification | Not Certified |
| Alcohol Content | 0% |
| Packaging Size | 1 L |
| Packaging Type | HDPE Bottle |
| Fragrance Strength | Medium |
| Country Of Origin | India |
₹ 1440 / Litre Get Latest Price
| Chamomile Type | Roman Chamomile |
| Extraction Method | Steam Distilled |
| Type | Pure Essential Oil |
| Plant Part Used | Flowers |
| Organic Certification | Not Certified |
| Usage Application | Cosmetics, Aromatherapy |
| Fragrance Note | Middle Note |
| Colour | Pale Yellow |
| Packaging Size | 1 L |
| Packaging Type | HDPE Drum |
₹ 456 / Kg Get Latest Price
| Triterpenes | 10% Triterpenes |
| Plant Part Used | Whole Plant |
| Herbal Ratio | 5:1 |
| Form | Liquid |
| Usage | Cosmetic |
| Extraction Type | Aqueous |
| Grade Standard | Cosmetic Grade |
| Country of Origin | India |
| Packaging Size | 1 kg |
₹ 770 / Litre Get Latest Price
| Floral Water Type | Rose Water |
| Grade Standard | Food Grade |
| Preservative | Preservative Free |
| Usage Application | Bakery, Food Flavour |
| Organic Certification | NPOP Organic |
| Alcohol Content | 0% |
| Packaging Size | 100 ml |
| Packaging Type | PET Bottle |
| Fragrance Strength | Mild |
₹ 1053 / Kg Get Latest Price
| Material Type | Hydrosol |
| Grade | Cosmetic Grade |
| Form | Liquid |
| Origin Type | Natural |
| Usage Application | Skin Care, Hair Care |
| Certification | ISO |
| Pack Type | HDPE Drum |
| Pack Size | 1 kg |
| Shelf Life | 24 months |
₹ 1134 / Litre Get Latest Price
| Material Type | Active Ingredient |
| Grade | Cosmetic Grade |
| Form | Liquid |
| Origin Type | Natural |
| Usage Application | Hair Care, Skin Care |
| Certification | ISO |
| Pack Type | HDPE Drum |
| Pack Size | 1 kg |
| Shelf Life | 24 months |
₹ 1134 / Litre Get Latest Price
| Floral Water Type | Chrsanthemum |
| Grade Standard | Cosmetic Grade |
| Preservative | With Preservative |
| Usage Application | Cosmetics |
| Organic Certification | Not Certified |
| Alcohol Content | Up To 5% |
| Packaging Size | 1 L |
| Packaging Type | PET Bottle |
| Fragrance Strength | Medium |
| Country Of Origin | India |
₹ 1296 / Litre Get Latest Price
| Floral Water Type | Rose Water |
| Grade Standard | Food Grade |
| Preservative | Preservative Free |
| Usage Application | Food Flavour, Bakery, Sweets |
| Organic Certification | NPOP Organic |
| Alcohol Content | 0% |
| Packaging Size | 100 ml |
| Packaging Type | PET Bottle |
| Fragrance Strength | Mild |
₹ 1440 / Kg Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Size | 1 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Liquid |
₹ 810 / Litre Get Latest Price
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
Salvia Cosmeceuticals (Business Development Executive)
Salvia Cosmeceuticals Private Limited
Plot No 48, 3rd Floor, Southern Side, Rama Road, Najafgarh Road Industrial Area
New Delhi - 110015, Delhi, India