Offering you a complete choice of products which include organic zing kapur powder, myoc volcanic clay and refined glycerine.
₹ 1782 / Kg Get Latest Price
| Brand | Salvia Cosmeceuticals Private Limited |
| Purity | Pure (99%+) |
| Net Weight | 25 kg |
| Use / Application | Puja/Religious |
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Woven Bag |
| Country of Origin | India |
| Grade | A Grade |
₹ 1500 / Kg Get Latest Price
| Clay Type | Volcanic Clay |
| Usage Application | Body Mask, Soap Making, Scrub, Face Mask |
| Purity | 98% |
| Form | Powder |
| Skin Type | All Skin Types |
| Color | Brown |
| Fragrance | Unscented |
| Packaging Type | Pouch |
| Packaging Size | 250 g |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 225 / Kg Get Latest Price
| Purity | 98 % |
| Grade | USP grade |
| Source | Vegetable |
| Colour APHA | 10 max |
| Moisture | 0.3 % max |
| Odour | Odourless |
| Certification | IP |
| Packaging type | HDPE drum |
| Packaging size | 25 kg |
| HSN code | 2905 |
Salvia Cosmeceuticals (Business Development Executive)
Salvia Cosmeceuticals Private Limited
Plot No 48, 3rd Floor, Southern Side, Rama Road, Najafgarh Road Industrial Area
New Delhi - 110015, Delhi, India