Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer myoc australian grey clay, myoc australian natural clay, myoc australian red clay, myoc brazilian green clay, myoc brazilian pink clay and myoc brazilian red clay.
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Clay Type | Grey |
| Packaging Size | 1 kg |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Usage Application | Cosmetics |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Whiteness | Below 70% |
| Moisture | Below 1% |
| pH Value | 4-5 |
| State | Dry |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Clay Type | Mix Clay |
| Packaging Size | 1 kg |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Usage Application | Cosmetics |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Whiteness | Below 70% |
| Moisture | 1-2% |
| pH Value | 4-5 |
| State | Dry |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Clay Type | Red Clay |
| Packaging Size | 1 kg |
| Form | Powder |
| Color | Red |
| Usage Application | Cosmetics |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Whiteness | Below 70% |
| Moisture | Below 1% |
| pH Value | 4-5 |
| State | Dry |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Clay Type | Green Clay |
| Packaging Size | 1 kg |
| Form | Powder |
| Color | Green |
| Usage Application | Cosmetics |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Whiteness | Below 70% |
| Moisture | 1-2% |
| pH Value | 4-5 |
| State | Dry |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Clay Type | Kaolin |
| Usage Application | Body Mask, Hair Mask, Face Mask, Soap Making |
| Purity | 98% |
| Form | Powder |
| Skin Type | All Skin Types |
| Color | Pink |
| Fragrance | Floral |
| Packaging Type | Pouch |
| Packaging Size | 1 kg |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Clay Type | Red Clay |
| Packaging Size | 1 kg |
| Form | Powder |
| Color | Red |
| Usage Application | Cosmetics |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Whiteness | Below 70% |
| Moisture | Below 1% |
| pH Value | 4-5 |
| State | Dry |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Clay Type | Glacial Clay |
| Usage Application | Hair Mask, Face Mask, Body Mask, Soap Making, Scrub, Spa Treatment |
| Purity | 98% |
| Form | Powder |
| Skin Type | All Skin Types |
| Color | Green |
| Fragrance | Mild |
| Packaging Type | Pouch |
| Packaging Size | 1 kg |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Clay Type | Red Clay |
| Packaging Size | 1 kg |
| Form | Powder |
| Color | Pink |
| Usage Application | Cosmetics |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Whiteness | Below 70% |
| Moisture | 1-2% |
| pH Value | 5-6 |
| State | Dry |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Grade | Cosmetic Grade |
| Whiteness | 85 % |
| Form | Powder |
| Packing Size | 25 kg |
| Application | Cosmetics |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Brightness | 85 % |
| Moisture | < 1 % |
| pH Value | 5 |
| Country of Origin | India |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Clay Type | Red Clay |
| Usage Application | Face Mask, Scrub, Hair Mask, Soap Making, Spa Treatment, Body Mask |
| Purity | 98% |
| Form | Powder |
| Skin Type | All Skin Types |
| Color | Red |
| Fragrance | Floral |
| Packaging Type | Pouch |
| Packaging Size | 1 kg |
₹ 450 / Kg Get Latest Price
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 1 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Salvia Cosmeceuticals (Business Development Executive)
Salvia Cosmeceuticals Private Limited
Plot No 48, 3rd Floor, Southern Side, Rama Road, Najafgarh Road Industrial Area
New Delhi - 110015, Delhi, India