Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer liquid formaldehyde 37 and green color powder.
₹ 33 / Kg Get Latest Price
| Formaldehyde Content | 37% |
| Grade | Industrial Grade |
| Form | Liquid |
| Application | Resin Manufacturing, Disinfectant |
| Stabilizer | Urea |
| Packaging Size | 50 L |
| Odour | Pungent |
₹ 850 / Kg Get Latest Price
| Colour | Green |
| Pigment Type | Inorganic |
| Application | Cosmetic |
| Form | Powder |
| Light Fastness | 4–5 |
| Heat Resistance | 150°C |
| Particle Size | <5 µm |
| Oil Absorption | 15–25 g/100 g |
| Packaging Size | 1 kg |
Salvia Cosmeceuticals (Business Development Executive)
Salvia Cosmeceuticals Private Limited
Plot No 48, 3rd Floor, Southern Side, Rama Road, Najafgarh Road Industrial Area
New Delhi - 110015, Delhi, India