Pioneers in the industry, we offer cetyl alcohol powder from India.
₹ 214 / Kg Get Latest Price
| Physical Form | Powder |
| Usage/Application | Cosmetic |
| Brand | Unbranded |
| Boiling Point | 340 degree c |
| Packaging Size | 1 kg |
| Melting Point | 48 degree c |
| Density | 0.80 g/cm3 |
| Chemical Formula | C16H34O |
| Molecular Weight | 242.44 g/mol |
| Packaging Type | Drum |
Salvia Cosmeceuticals (Business Development Executive)
Salvia Cosmeceuticals Private Limited
Plot No 48, 3rd Floor, Southern Side, Rama Road, Najafgarh Road Industrial Area
New Delhi - 110015, Delhi, India